sobota, 20 czerwca 2009

Czarne punkty Krakowa - zaproszenie na niedzielny spacer i poniedziałkową prezentację

C. Oldenburg, C. van Bruggen, Houseball, Bethlehemkirch-Platz, Mauerstrasse, Berlin, fot. Aneta Rostkowska.

Czarne punkty Krakowa, czyli kicz w przestrzeni miejskiej - spacer

21 czerwca 2009, godz. 14:00 - 15:30, początek: Pomnik Piotra Skargi, plac Marii Magdaleny

Od około dziesięciu lat w Krakowie lawinowo przybywa kontrowersyjnych realizacji, które negatywnie wpływają na jakość przestrzeni publicznej. Miejsca ich pojawienia się nazwaliśmy „czarnymi punktami”. „Czarne punkty” stawiane przy drogach oznaczają śmierć pasażerów, zaś te wyznaczone w mieście symbolizują śmierć tkanki urbanistycznej oraz dialogu publicznego.

Spacer po „czarnych punktach” Krakowa – wbrew swojej przytłaczającej nazwie – ma mieć charakter konstruktywny i doprowadzić do narodzin dialogu na temat estetyki przestrzeni publicznej.

Serdecznie zapraszamy tych, którym wygląd naszego miasta i tworzona przezeń atmosfera nie są obojętne.

Prowadzenie: Paweł Brożyński (Fundacja Splot).

Patronat: Krytyka Polityczna, Fundacja Wschód Sztuki.

Czarne punkty Krakowa - drogi wyjścia (prezentacja i dyskusja)

22 czerwca 2009, 18:00 - 20:00, Pawilon Wyspiański, ul. Grodzka

O polskiej pomnikomanii napisano już wiele i krytycznie. Niestety efekty medialnej dezaprobaty są znikome – wciąż stawiane są nowe pomniki i niewiele wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie. Są to na ogół solidne, wykonane z brązu rzeźby przedstawiające postacie. Idee czy wartości reprezentowane przez upamiętniane osoby są w tych pracach słabo zaznaczone: trudno bowiem uznać, że sam wygląd np. Jana Pawła II jest w stanie przekazać jakiekolwiek informacje o jego ekumenizmie, specyficznym poczuciu humoru, czy też roli, jaką odegrał w procesie upadku komunizmu w Polsce.

W trakcie spotkania – niejako w kontraście do realizacji przypomnianych w trakcie niedzielnego spaceru – zaprezentujemy powstałe w Europie rzeźby stanowiące przykłady udanego i twórczego podejścia do tematu. „Nowoczesne” pomniki – mimo że często nie są wizerunkami upamiętnianych osób – wyraźniej wskazują na wybrane aspekty ich życia (np. pomnik filozofa i wielbiciela muzyki T. Adorno we Frankfurcie tworzą biurko, krzesło i metronom umieszczone w szklanym sześcianie).

Pokażemy prace, które intrygując i wzbudzając emocje skłaniają do przemyśleń (m.in. pomnik ku czci prześladowanych homoseksualistów we Frankfurcie przedstawiający zranionego anioła). Oprócz pomników zajmować nas będą nietypowe rzeźby o lżejszej tematyce, czyniące przestrzeń publiczną miejscem atrakcyjnym i przyjaznym (m.in. gigantyczny popartowy krawat Claesa Oldenburga i Coosje van Bruggen w sercu frankfurckiego city).

Istotna będzie dla nas przy tym kwestia roli państwa, biznesu i organizacji pozarządowych w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

W drugiej części spotkania w trakcie dyskusji spróbujemy wspólnie z Państwem, przy pomocy przedstawionego materiału, znaleźć tytułowe drogi wyjścia z impasowej sytuacji w Krakowie. 

Prowadzenie: Anna Będkowska, Aneta Rostkowska.

Organizacja: Fundacja Splot

Patronat: Krytyka Polityczna, Fundacja Wschód Sztuki.

Facebook:

http://www.facebook.com/event.php?eid=90536752964&ref=nf

http://www.facebook.com/event.php?eid=122159705408&ref=nf

2 komentarze:

booksuk photo exercises pisze...

Świetna sprawa! Gdzie będzie można zobaczyć dokumentację?
pozwalam sobie umieścić ten wpis na swoim blogu: oczywiście z linkiem. adres: www.projektmiasto2.blox.pl

Aneta Rostkowska pisze...

dzięki!
dokumentacja jest na blogu Projektu Miejskiego:http://projektmiejski.wordpress.com/
pozdrawiam :-)