poniedziałek, 2 lutego 2009

Splot o wstręcie


Z przyjemnością informuję, że ukazał się kolejny numer czasopisma kulturalnego Splot. Jego tematem przewodnim jest wstręt, przez autorów magazynu odnajdywany w tak różnych wytworach kultury jak proza Jelinek, filmy Almodovara, kobiecy peformans, sztuka poruszająca
problem AIDS, teatr, komiks, a nawet muzyka noise. W Splotowych tekstach problematyka ta została potraktowana wnikliwie i erudycyjnie (liczne odwołania m.in. do klasycznych już prac Mary Douglas, Jean-Luca Nancy'ego, Julii Kristevy, Michela Foucault, Lyndy Nead, czy
Zygmunta Baumana).

Wielość i różnorodność artykułów w magazynie wskazuje na wszechobecność zjawiska wstrętu we współczesnej kulturze, swoisty rodzaj 'zadomowienia', zupełnie wbrew roztaczanej przez wstręt w konieczny sposób nieprzyjemnej aurze, skłaniającej do pozostawienia tego zjawiska w praktyczno-teoretycznej izolacji. Z tekstów wyłania się obraz wstrętu już nie jako wprawiającego w osłupienie Innego, lecz raczej świadomie używanego przez artystów narzędzia. Skłania to do zadania pytania o istnienie swoistej, specyficznej 'estetyki wstrętu' i kwestii jej ewentualnego zużycia się przez nadmierną artystyczną eksploatację. Nadużywana przez artystów 'mechanika wstrętu' grozi wszak przerodzeniem się w kicz i banał.

W najbardziej interesującym mnie dziale pt. Sztuki wizualne można przeczytać m.in. recenzję albumu Real Foto napisaną przez Łukasza Białkowskiego, tekst Pawła Brożyńskiego o krakowskiej wystawie kolekcji Rafaela Jablonki, a także napisany przeze mnie i Anię Będkowską tekst o różnych sposobach powstawania sztuki w przestrzeni publicznej we Frankfurcie nad Menem. Obfitej całości numeru dopełniają 'hitowe' wręcz wywiady z grupą The Krasnals, Michelem Houellebecqiem i Piotrem Skibą.

Właściwie jedyne, czego mi w nowym Splocie brakuje to porządny spis treści, by łatwiej było połapać się w mnogości tekstów :-). Z niecierpliwością oczekuję zatem kolejnego numeru, tym razem poświęconego - drżyjcie Panowie! - męskości.

Spis treści nowego Splotu dostępny jest pod adresem: http://splot.art.pl/archiwum/5/wstret.

Brak komentarzy: