środa, 16 maja 2012

Trzy wydarzenia w Krakowie - wernisaż akcji artystycznej Szymona Kobylarza, spotkanie z artystą i wykład dr Andreasa Billerta o rozwoju miast w kapitalizmie

Zapraszam na wydarzenia w ramach projektu "Sól" poświęconego drobnym punktom usługowo-handlowym, które istnieją w Krakowie od dłuższego czasu (www.sol-krakowska.blogspot.com).

W maju projekt "Sól" podejmuje współpracę z realizowanym w Bunkrze Sztuki w Krakowie projektem "Po kapitalizmie". Odbędą się trzy wspólne wydarzenia: wernisaż, spotkanie z artystą i wykład. Poniżej informacje.


18.05.12 (piątek), godz. 18 // Wernisaż akcji "Cukier"
Zapraszamy na wernisaż akcji artystycznej "Cukier" Szymona Kobylarza.
Pracownia Cukiernicza Jacek Galganek, ul. Karmelicka 23, Kraków.

Szymon Kobylarz (ur. 1981) – malarz, twórca makiet, instalacji i sytuacji przestrzennych. Podczas studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu. Od 2007 roku pracuje jako asystent w pracowni malarstwa na macierzystej uczelni. Założyciel kolektywu artystycznego Ośmiornica. W instalacji Cela Pana Jana Kolano (2008) opowiada historię genialnego więźnia, który mimo odcięcia od świata zagłębia się w tajniki fizyki, astronomii i matematyki. Z tytułowym Janem Kolano jednak nie ma bezpośredniego kontaktu, a cała praca powstaje w oparciu o doniesienia medialne. Niesamowite jonoloty antygrawitacyjne (2008) to przede wszystkim cykl obrazów zainspirowanych prezentowanymi w Internecie konstrukcjami jonolotów unoszących się w powietrzu dzięki wykorzystaniu zjawiska wiatru jonowego. W instalacji ECHELON70 (2009) snuje opowieść o globalnej inwigilacji  i systemie, który służy do przechwytywania większości sygnałów cyfrowych na świecie, a którego symbolem stały się ogromne, białe kule kryjące radary. O tym jak obronić się w sytuacji globalnego zagrożenia opowiada projekt Civile Defence (2009). Kobylarz zainspirowany filmami typu „zrób to sam” stworzył „przewodnik” z instrukcjami w jaki sposób zbudować „potato gun” czy maskę gazową z butelki coca-coli. Człowiek, który przeżył koniec świata (2011) to instalacja, której główny bohater jest fikcyjny. Wiemy o nim jednak to, że zamierza przetrwać koniec świata (który ma nastąpić w 2012 roku) w kapsule, która wyniesie go na orbitę.
25.05.12 (piątek), godz. 18:30, Bunkier Sztuki
Wykład dr Andreasa Billerta
"Rozwój kapitalistycznego miasta między  dezintegracją i reurbanizacją.
Miasto postindustrialne jako Miasto Społeczne?"

W trakcie wykładu ukazane zostaną mechanizmy rozwojowe miasta w systemie gospodarki rynkowej jako społeczno-polityczne procesy wyważania interesów gospodarczych oraz potrzeb i aspiracji społecznych.
Andreas Billert – były wykładowca Uniwersytetu Viadrina, specjalista w dziedzinie rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich. Kierował projektami odnowy miast w Niemczech i był ekspertem miast polskich. Obecnie doradza inicjatywom zgromadzonym wokół Kongresu Ruchów Miejskich.
31.05.12 (czwartek), godz. 18:30, Bunkier Sztuki
Spotkanie z Szymonem Kobylarzem "Meeting room"

Spotkanie z artystą, w trakcie którego przedstawi on swoje prace, rozpoczynając od jednej z pierwszych, stanowiącej dla pozostałych rodzaj „pliku źródłowego”. Pracą tą jest meeting room Magazynier zaprojektowany przez Szymona Kobylarza dla Galerii Kronika w Bytomiu w 2011 roku. To propozycja dla instytucji sztuki w czasie jej permanentnego kryzysu ekonomicznego. Szymon Kobylarz postanowił na użytek Kroniki zniszczyć dużą część swoich – wystawianych dotąd – prac i dać im „drugie życie”, zamieniając je w aranżację przestrzeni galerii. Artysta przerobił elementy swych instalacji m.in. na bar, konsolę dla dj’a, scenę do spotkań i dyskusji, mównicę, miejsca na krzesła, dostosowując je do praktycznych potrzeb użytkowników pomieszczenia.

Projekt "po kapitalizmie"

„Wyobraźmy sobie obszar, w którego obrębie do pewnej populacji dociera, że gromadzenie kapitału bez końca nie jest ani możliwe, ani pożądane, i w związku z tym wierzy ona, że inny świat nie tylko jest, ale musi być osiągalny. W jaki sposób taka zbiorowość powinna wejść na drogę ku innym rozwiązaniom?
Oczywiście, że to utopijne! Ale co z tego! Na nic innego nas nie stać”.
David Harvey, Enigma kapitału i kryzysy kapitalizmu, Oxford University Press 2010, s. 229, 231.
Projekt realizowany w nowej przestrzeni Bunkra Sztuki. W ramach czterech ściśle ze sobą związanych modułów – miasto, teoria, sztuka i życie codzienne – chcemy zastanowić się nad możliwością stworzenia systemu gospodarczego alternatywnego względem istniejącego obecnie. Zapraszamy do współpracy miejskich aktywistów, artystów, ekologów, filozofów, socjologów, jak również wszystkich tych, których nie zadowala status quo, a postmodernistyczną ironię chętnie zastąpiliby krytyczną utopią, rozumianą nie jako hegemoniczna wizja rzeczywistości, lecz jako narzędzie twórczej refleksji nad przyszłością.
Projekt realizowany we współpracy z następującymi środowiskami: DoxoTronica, „Nowy Obywatel”, „Nowe Peryferie”.
Pomysłodawczynie projektu: Anna Bargiel, Cecylia Malik, Aneta Rostkowska
Kuratorka: Aneta Rostkowska (rostkowska@bunkier.art.pl).
Autorem logo projektu jest Kuba Woynarowski.

W maju - poza wydarzeniami organizowanymi w kooperacji z "Solą" - organizatorzy "Po kapitalizmie" zapraszają na pokaz filmu Tony'ego Gatlifa "Czas Oburzenia" (18.05, Noc Muzeów, godz. 20.30) oraz kółko samokształceniowe, w ramach którego dr Jan Sowa wygłosi referat pt. Komunizm – w stronę ustroju dobra wspólnego (28.05, godz. 18.30).
http://www.facebook.com/events/293774974043488/
http://www.facebook.com/events/310990285644571/

Bliższe informacje:

Brak komentarzy: